GRY DLA DZIECI

Integracja z dzieckiem dzięki grom

Trudno znaleźć czas na to, aby pobyć z dzieckiem. Tak wiele ma się przecież zajęć, a kiedy już jest ten czas, dziecko bywa zajęte swoimi sprawami. Kiedy jeszcze sobie coś rysuje albo buduje z klocków, można podejść i porozmawiać. A kiedy gra ono na komputerze? Mówi się, że internet niszczy relacje, ale to nieprawda. Najważniejsza jest chęć poznania dziecka, rozumienia go, zdobycia jego zaufania i nawiązanie dobrych relacji. I kiedy dziecko wiele czasu spędza przy grach, to nic temu nie szkodzi. To nie jest tak, że gry dla dzieci są przeszkodą, wręcz przeciwnie, można je wykorzystać do nawiązania lepszych relacji z dzieckiem i poznania go. Nie chodzi tutaj o wspólne granie.

mama z córką przy komputerze

dzieci i rodzice grają w gryMożna po prostu podejść do dziecka, zapytać, w co gra, jak mu idzie. Każdy, kto czymś się bardzo zainteresował lubi o tym mówić i chwalić się sukcesami. Z dziećmi jest podobnie. Chętnie zaczną opowiadać o tej grze, którą się akurat zajmują, powiedzą w czym mają problem, jakie mają sukcesy. Tematem rozmowy będą gry dla dzieci, ale jest to tylko pretekst do nawiązania dialogu. I dziecko ma poczucie, że rodzić się nim naprawdę interesuje, że uważa jego sprawy za ważne. To buduje dobre relacje i budzi zaufanie. Dla rodzica takie zainteresowanie się dzieckiem, kiedy ono gra, niesie wiele cennych informacji. I nie chodzi tylko o to, które gry dla dzieci je interesują. Tak wydaje się na pozór tylko. To też jest ważne, bo poznaje się lepiej zainteresowania dziecka. Można to wykorzystać przy zakupie prezentów, czyli jak dziewczynka gra w gry z kotkami, to wiadomo, że duży pluszowy kot znaleziony pod choinką bardzo ją ucieszy.

Można jednak dowiedzieć się i innych rzeczy. Będą to informacje, czy dziecko potrafi wytrwale dążyć do celu, czy może poddaje się przy pierwszej porażce, jak reaguje ono na stres, bo może nie umie sobie radzić z przegraną, czy umie się skoncentrować, czy ma w pokoju dobre warunki do grania, jeśli chodzi o oświetlenie. Może okaże się, że dziecko ma uzdolnienia w jakiejś dziedzinie. To zawsze warto pielęgnować. I nie trzeba się martwić, że się może będzie dziecku przeszkadzać zachodząc do niego, kiedy gra. Gdyby tak było, to samo o tym powie.