Z reguły, kiedy wspomina się o wpływie gier na dziecko, podkreśla się to co negatywne. Mówi się, że uzależniają, że są sposobem na marnowanie czasu, że siedzenie przed komputerem niszczy wzrok itp. Warto jednak podejść do tematu bardziej sprawiedliwie. Jeśli się tak do niego podejdzie, okazuje się, że pozytywne oddziaływanie gier komputerowych na dzieci jest tak samo silne, jak i oddziaływanie negatywne, a tego, co negatywne można przecież uniknąć. Granie w gry to miła zabawa dla dziecka. Może się dzięki niej odprężyć, miło spędzić czas. A przecież gry dla dzieci to nie tylko rozrywka. Jest jeszcze aspekt edukacyjny gier komputerowych.
Wiele ich gatunków stworzonych jest tak, aby uczyć bawiąc. Są to gry zwiększające wiedzę dziecka o świecie, nie tylko teoretyczną, ale i tę praktyczną, a także zwiększające zainteresowanie różnymi aspektami codzienności. Takie gry dla dzieci to chociażby gry w gotowanie, ubieranki czy ze zwierzętami. Z lubianymi przez dziewczynki ubierankami można się nauczyć dobrze komponować elementy ubioru, a gry w gotowanie nauczą dziecko gotować. Inne gry jak np. logiczne czy zręcznościowe mają za zadanie wzmocnienie pewnych umiejętności. Okres dziecięcy jest tym, w którym rozwijają się one najsilniej, trzeba więc zadbać, by dziecko miało taką możliwość, a jedną z takich możliwości jest właśnie zabawa przy komputerze.
Gry logiczne uczą logicznego myślenia, analizowania, kojarzenia faktów. Wzmacniają umiejętność przewidywania skutków podejmowanych działań. Zręcznościowe poprawiają koordynację wzrokowo-ruchową, szybkość działania i jego precyzję. W tym samym pomogą tak lubiane przez chłopców gry wyścigowe. Społecznościowe gry dla najmłodszych, w jakich uczestniczy się przez internet, to możliwość wspólnej zabawy. Dziecko uczy się więc interakcji z innymi dziećmi. Wykształcenie przez dziecko różnych cech, które ogólnie składają się na umiejętność komunikowania się z innymi ludźmi jest tak samo ważne, jak zdobycie większej wiedzy, rozwinięcie intelektu czy poprawienie zręczności.